Přejít na produktové menu

Zlobí vás stěrače? Kdy postačí vyměnit je za nové a kdy se nevyhnete vyměnit motorek stěračů?

Funkční stěrače oceníte, jakmile spadnou první dešťové kapky. Bez nich byste těžko viděli na cestu a sotva mohli pokračovat v jízdě. Jenže co když na obligátní otázku, jestli stěrače stírají (a světla svítí, vždyť to znáte) odpovíte „ne“? Pak vám nezbude než se pustit do opravy. Zlobí vás stěrače? Kdy postačí vyměnit je za nové a kdy se nevyhnete vyměnit motorek stěračů?

Pokud se stěrače nespustí vůbec, pravděpodobně budete potřebovat vyměnit motorek. A přestože se neobejdete bez trochy zručnosti a trpělivosti, do výměny se můžete pustit klidně doma v garáži. Pokud se stěrače sice spustí, ale neodvádí dobře svoji práci – zadrhávají se nebo na skle zanechávají větší množství vody, může postačit výměna samotných stěračů.

Jak vyměnit přední a zadní stěrače

Snad každý zažil, že gumička na stěračích již neplnila svou funkci a bylo třeba pořídit stěrače nové. Jenže když nevíte, jak na to, instalace nových stěračů umí zamotat nejednu hlavu.

1.Servisní poloha

U starších typů vozů stačí zvednout stěrače od skla. U novějších aut je třeba uvést je do servisní polohy. To provedete tak, že zasunete klíč do zapalování, otočíte ho do polohy 1 a poté zpět do základní polohy. Klíček necháte v zapalování a páčku stěračů stlačíte dolů. Postup se může lišit dle typu vozu, nezapomeňte se proto podívat do manuálu.

2.Sundání starých stěračů

U ramínkových stěračů odjistíte úchyt, stěrač stlačíte dolů a poté jej vysunete šikmo od skla a odháčkujete. U bezramínkových typů stačí zmáčknou pojistku na stěrači – je zhruba uprostřed – a stěrače můžete opatrně vyjmout.

3.Nasazení nových stěračů

Posledním krokem je nasazení nových stěračů. Zkontrolujte, že sedí a správně doléhají na sklo.

Jak zapojit motorek stěračů

O něco složitější situaci máte, pokud jste spálili motorek stěračů. S trochou šikovnosti a trpělivosti i tady zvládnete výměnu svépomocí.

Jako první sundejte stěrače a vyjměte také torpédo – čili plastový díl pod stěrači, který zabraňuje stékání vody pod kapotu. Poté otevřete kapotu a přišel čas hrát „ježka v kleci“. Abyste se dostali k motorku stěračů, je mnohdy třeba odšroubovat také krabičku s řídící jednotkou či jiný díl. Jakmile se dostanete k motorku, odšroubujte táhla a motorek i s nimi opatrně vytáhněte.

Nyní postupujte opačně, našroubujte nová táhla s motorkem, umístěte vše pod kapotou tam, kde zařízení bylo, nasaďte torpédo a stěrače... a máte hotovo.

Pro přesný postup, na míru vašemu autu, se podívejte do manuálu k vozidlu.

 

Ušetřete při nákupu náhradních dílů

Jestli máte dostatek trpělivosti a jste zruční, do výměny stěračů včetně motorku se nebojte pustit. Ušetříte čas i peníze, které byste museli investovat do návštěvy servisu. Ještě výhodnější je koupit motorek stěračů již z druhé ruky – u ověřeného dodavatele, jako je Autodíly Vojkov, si zaručeně vyberete.

Pokud si však na výměnu svépomocí netroufáte, raději zajeďte do servisu, kde se o vše potřebné postarají.


Další články

Prémiová paliva: jaký mají vliv a vyplatí se je tankovat?

Prémiová paliva: jaký mají vliv a vyplatí se je tankovat?

Šofér stojí před stojanem, přešlapuje a váhá. Měl by natankovat klasické palivo, na které jezdí už roky, nebo tentokrát sáhnout hlouběji do kapsy a zkusit…

Číst článek
Potřebujete rychlost, nebo nosnost? Jak vybrat letní pneumatiky

Potřebujete rychlost, nebo nosnost? Jak vybrat letní pneumatiky

Nejsou povinné, ale vyplatí se. Správně vybrané letní pneumatiky zaručují vyšší bezpečnost, přináší pohodlnější jízdu a dlouho vydrží. Nabídka pneumatik je…

Číst článek
Druhy světel u auta a v jakých případech je používat

Druhy světel u auta a v jakých případech je používat

Od roku 2006 je v Česku povinné mít rozsvícená světla u auta i přes den. Druhů světel ale najdeme víc než jen klasická potkávací. V závislosti na aktuální…

Číst článek
Jak poznat špatný alternátor v autě? Sledujte chování kontrolky

Jak poznat špatný alternátor v autě? Sledujte chování kontrolky

Co je alternátor a jak funguje? Jak poznat, když se rozbije? Jaké poruchy jsou nejčastější? A co signalizuje kontrolka? Odhalte potíže s alternátorem včas…

Číst článek
Autem nově i bez dokladů. Jak se mění povinnost řidiče v roce 2024?

Autem nově i bez dokladů. Jak se mění povinnost řidiče v roce 2024?

„Dobrý den, vaše doklady, prosím!“ Tak tuto otřepanou větu už byste při silniční kontrole nově slyšet neměli. Od 1. ledna 2024 totiž platí novela silničního…

Číst článek
Větší bezpečnost i úspora, výměna zimních pneumatik se vyplatí

Větší bezpečnost i úspora, výměna zimních pneumatik se vyplatí

Stromy v Česku už pomalu ženou do květu, těžké kabáty nahrazují tenké bundy, po sněhu ani památky. Pro motoristy to znamená jediné, začíná hlavní sezona.…

Číst článek
Novinka
Uložte si vůz do své garáže!
Více informací