Přejít na produktové menu

article

Jak opravit prasklý nárazník snadno a rychle?

Objevili jste prasklinu na předním nebo zadním nárazníku? Ne vždy musíte hned investovat do celého dílu. V tomto článku vám poradíme, jak prasklinu opravit a jak ušetřit i v případě, že potřebujete nový nárazník. Jak opravit prasklý nárazník snadno a rychle?

Nesvěříte-li své auto do rukou mechanika, ale pustíte se do opravy prasklého nárazníku sami, bude se vám hodit náš přesný návod. A věděli jste také, že použité autodíly vám pomohou ušetřit?

Jak opravit prasklý nárazník v domácí dílně? Vyzkoušejte svařování

Drobné povrchové škrábance snadno vyřešíte speciálními pastami, praskliny už si ale žádají větší zásah. S vhodným vybavením je však zvládnete opravit i sami. Osvědčenou metodou je svařování. Páječka plast jednoduše nataví a pevně spojí. Na opravu nárazník sundejte z vozidla, obě části praskliny očistěte, přibližte je k sobě a nahřátou páječkou je svařte dohromady. Začněte vnější stranou dílu, poté se přesuňte na tu vnitřní.

Postižené místo můžete během svařování posílit přidáním kousku plastu. Využít můžete i speciální spony, které pomohou zcelit hlavně širší praskliny. Nakonec místo vyhlaďte brusným papírem se zrnitostí 120, následně 220, 300 a poté okolo 500, přeleštěte a případně přelakujte.

Další možnosti: Horkovzdušná pistole či lepidlo

Kromě páječky můžete použít i horkovzdušnou pistoli, která funguje podobně. Opět potřebujete kousek materiálu navíc. Ten během tavení praskliny vpravujte dovnitř tak, aby se mezera dobře zacelila. Poté odstraňte přebytek materiálu a použijte brusné papíry. Nárazník montujte zpět až za 24 hodin, kdy už je materiál dobře spojený.

U menších prasklin můžete jako alternativu vyzkoušet speciální lepidlo na plastové nárazníky a jiné části karoserie. Před lepením nezapomeňte prasklinu dobře očistit a odmastit z obou stran. Na závěr nechte lepidlo dobře zatvrdnout.

Pokud je prasklina opravdu velká, může být jediným řešením výměna části nárazníku nebo celého dílu. I tady můžete ušetřit – stačí vsadit na použité autodíly, které svou funkci plní stejně dobře, jako ty zbrusu nové.

Ochrana nárazníku brání nepříjemným škrábancům i prasklinám

Spoustě škrábanců, vzniklých například během parkování, lze jednoduše předejít. Stačí, když zadní i přední nárazník doplníte speciální ochranou. Chrániče mají nejčastěji formu samolepicích lišt, které upevníte snadno sami; některé větší je nutné přimontovat. Za pár korun se tak vyhnete nepříjemnostem v podobě odřeného laku.

U kvalitně opraveného prasklého nárazníku se nemusíte bát ani toho, že by vaše auto neprošlo příští technickou kontrolou.