Jak poznat špatný alternátor v autě? Sledujte chování kontrolky
Co je alternátor a jak funguje? Jak poznat, když se rozbije? Jaké poruchy jsou nejčastější? A co signalizuje kontrolka? Odhalte potíže s alternátorem včas. Slyšeli jste o alternátoru naposledy v autoškole? Nejste v tom sami. Životnost alternátoru je mnohdy delší než životnost vozu, takže valná část běžných řidičů nemá důvod se alternátorem zabývat. Jenže co když se přeci jen porouchá?Co je alternátor a jak funguje
Alternátor je vlastně generátor, který přeměňuje pohybovou energii ve střídavý a následně stejnosměrný proud. Napájí elektroniku i autobaterii, takže bez něj daleko nedojedete.
Alternátor se skládá ze statoru a rotoru. Obě části chrání konstrukce z hliníku. Ta je pomocí řemenice a řemenu spojená s klikovou hřídelí motoru. Nastartovaný motor způsobuje točení hřídele, čímž vzniká pohybová energie, která roztáčí rotor. Mezi ním a nehybným statorem tak vzniká na principu elektromagnetické indukce napětí.
Výsledkem je střídavý proud, který se pomocí polovodičových diod transformuje na proud stejnosměrný. Jelikož při různých otáčkách v motoru dochází ke změnám v napětí, ve výstupní části nesmí chybět ani regulátor napětí.
Jak poznat špatný alternátor
Porouchaný alternátor poznáte snadno podle kontrolky dobíjení. Existují 3 možnosti signalizace poruchy – kontrolka dobíjení nesvítí při polovičním otočení klíčem, kontrolka dobíjení svítí a nezhasne při nastartování vozu, kontrolka bliká. Pokud není příčinou vadná kontrolka, na vině je pravděpodobně alternátor.
1.Kontrolka nesvítí
Příčinami můžou být špatná elektroinstalace, porucha alternátoru či regulátoru. Dále se může stát, že alternátor běží, ale kontrolka i tak nesvítí. V tomto případě dochází k přebíjení, při kterém praskají žárovky a může zapáchat autobaterie.
2.Kontrolka nezhasne
Neustále svítící kontrolka nejčastěji signalizuje poruchu regulátoru, kdy se uzavře elektrický obvod a nerozjede rotor, tudíž nedochází ani k dobíjení akumulátoru. Problém může být také v elektroinstalaci či kabeláži.
3.Kontrolka bliká
Blikající kontrolka může znamenat silné opotřebení nebo dokonce poškození alternátoru. Příčinami mohou být uhlíky alternátoru, sběrné kroužky rotoru nebo změna napětí vlivem špatného regulátoru.
3 nejčastější příčiny vadného alternátoru:
- poškození kabelů nebo kontaktů
- opotřebení řemenu
- poškození při startování přes startovací kabely
3 nejčastější důsledky porouchaného alternátoru:
- nedobíjení
- přebíjení
- zkrat
Změnu signalizace kontrolky berte vážně
Ve chvíli, kdy se kontrolka chová jinak než obvykle, navštivte servis a nechte auto zkontrolovat. Pokud je příčinou porucha alternátoru, pravděpodobně se neobejdete bez výměny za nový kus. Abyste ušetřili, můžete zakoupit alternátor sami a zaplatit pouze za odvedenou práci. U nás pořídíte zcela nové i již použité alternátory ve skvělém stavu – tak abyste se na svůj vůz mohli opět spolehnout.
Další články
Druhy světel u auta a v jakých případech je používat
Od roku 2006 je v Česku povinné mít rozsvícená světla u auta i přes den. Druhů světel ale najdeme víc než jen klasická potkávací. V závislosti na aktuální…
Autem nově i bez dokladů. Jak se mění povinnost řidiče v roce 2024?
„Dobrý den, vaše doklady, prosím!“ Tak tuto otřepanou větu už byste při silniční kontrole nově slyšet neměli. Od 1. ledna 2024 totiž platí novela silničního…
Prémiová paliva: jaký mají vliv a vyplatí se je tankovat?
Šofér stojí před stojanem, přešlapuje a váhá. Měl by natankovat klasické palivo, na které jezdí už roky, nebo tentokrát sáhnout hlouběji do kapsy a zkusit…
Jak vyměnit vnitřní i vnější zpětné zrcátko? S trochou šikovnosti to zvládnete raz dva
Máte uražené vnější zrcátko? Prasklo vám u něj sklo? Nebo se vám uvolnilo vnitřní zrcátko? Pusťte se do výměny svépomocí – není to raketová věda a díky návodu…
Motor zní jako bruska, máte vysokou spotřebu paliva? Zkontrolujte si turbo
Je to skvělý pocit. Potřebujete zvýšit rychlost třeba při předjíždění. Přišlápnete plynový pedál, auto zrychluje a nejednou zabere turbo dmychalo. Výkon…
Jak opravit prasklý nárazník snadno a rychle?
Objevili jste prasklinu na předním nebo zadním nárazníku? Ne vždy musíte hned investovat do celého dílu. V tomto článku vám poradíme, jak prasklinu…