Přejít na produktové menu

article

Jak vyměnit vnitřní i vnější zpětné zrcátko? S trochou šikovnosti to zvládnete raz dva

Máte uražené vnější zrcátko? Prasklo vám u něj sklo? Nebo se vám uvolnilo vnitřní zrcátko? Pusťte se do výměny svépomocí – není to raketová věda a díky návodu si jistě poradíte. Jak vyměnit vnitřní i vnější zpětné zrcátko? S trochou šikovnosti to zvládnete raz dva

Chcete ušetřit za servis? Potěší vás, že nasazení zrcátek zvládnete mnohdy svépomocí – zejména u starších typů aut.

Jak demontovat a nasadit vnější zpětné zrcátko

Mezi nejčastější potíže patří vykloubené či uražené zrcátko a prasklé sklo. U ručně ovládaného zpětného zrcátka bude výměna snazší, u elektrických zrcátek složitější – musíte si totiž dát pozor na elektromotorky.

Když chcete vyměnit jen sklo

Pro výměnu skla nejprve vycvakněte kryt zrcadlící plochy (rámeček). Poté sundejte i zadní kryt zrcátka – možná budete muset použít trochu síly. Následně vyndejte sklíčko. Obvykle si vystačíte s prsty, pokud to nepůjde, můžete pod zrcátko zespodu zasunout šroubovák a použít ho jako páku (jemně). U elektrických zrcátek si při demontáži dejte pozor na vodiče.

Nyní zacvakněte nové sklo, mělo by to jít snadno. Poté nandejte také zadní kryt a rámeček. Máte hotovo – za několik minut, bez návštěvy autoservisu.

Když potřebujete vyměnit celé zrcátko

  1. U ručně ovládaných zrcátek nejprve odšroubujte vnitřní panel – ten naleznete ve dveřích, na straně interiéru. Abyste se k panelu dostali, je u některých vozů třeba vyndat výškový reproduktor.
  2. Mnohdy budete muset před samotnou demontáží vyndat sklo zrcátka a opravit poškozený spoj.
  3. U elektricky ovládaných zrcátek odpojte také kabely. Nezapomeňte ani na obvod odmrazování, který naleznete v plášti zrcátka.
  4. Vyndejte zrcátko.
  5. Namontujte zrcátko nové. Postupujte opatrně, abyste nepoškodili sklo zrcátka.

Každé auto je však trochu jiné a přesný postup se zpravidla liší dle typu vozu. Pokud si nejste jistí v kramflecích, obraťte se na autoservis – zaplatíte sice více než cenu náhradního dílu, ale máte jistotu, že nic nepokazíte.

Jak vyměnit vnitřní zpětné zrcátko

Některá vnitřní zrcátka jsou upevněná pomocí kloubového systému či kolejnice, kdy je stačí pouze vycvaknout a nasadit zrcátko nové. Při výměně si dejte pozor na případné kabely. Pokud potřebujete vyměnit celý držák, neobejdete se bez speciální sady na lepení.

Vsaďte na konvexní zrcátka

Pokud měníte staré zrcátko za nové, sáhněte po konvexním zrcátku, které vám díky zaoblenému povrchu dopřeje mnohem lepší rozhled a pomůže eliminovat slepý úhel. Myslete však na to, že konvexní zrcátko zmenšuje – takže auta jen kousek za vámi mohou vypadat mnohem dál.

Ušetřete na náhradních dílech

Hledáte náhradní díly s vynikajícím poměrem cena-výkon? Tak mrkněte na naši nabídku zpětných zrcátek, pořídíte zcela nové díly i již použitá zrcátka ve skvělém stavu a za mimořádné ceny. S výměnou svépomocí navíc můžete ušetřit ještě více. Pokud však máte auto vybavené nejmodernějšími technologiemi a potřebujete měnit více než jen sklo, autoservisu se raději nebraňte.