Přejít na produktové menu

Pravý vs. levý náhradní díl k autu. Banalita, která vám může způsobit zbytečné potíže

Jste si při výběru vhodného náhradního dílu jistí, která strana auta je pravá a která levá? Ač se to může zdát jako primitivní a úsměvná otázka, věřte nám, že řada lidí v tom stále dělá chybu. A nejspíš tušíte, kde bývá problém – zatímco jedni posuzují stranu z pozice řidiče uvnitř vozu, druhá skupina se rozhoduje podle pohledu na čelo auta. Správná je pochopitelně první z těchto možností. Pravý vs. levý náhradní díl k autu. Banalita, která vám může způsobit zbytečné potíže

Světla, zrcátka, bezpečnostní pásy, zámky nebo další příslušenství dveří. To jsou nejtypičtější párové díly u auta, u nichž hraje při výběru roli volba správné strany. Často se stává, že zákazník přesně ví, který typ dílu do svého vozu potřebuje, a zbývá mu už jen doladit detail v podobě výběru levé nebo pravé varianty.

 

A to je právě nenápadná past, která může zkomplikovat i tu nejobyčenější objednávku. Pravá, nebo levá? Jakmile dojdete k této otázce, je důležité pamatovat na to, že se strana vybírá ze zadního pohledu na auto, respektive z pohledu řidiče/posádky uvnitř. A tím předejdete chybě, kterou stále dělá velké množství lidí.

 

„Mně se to stát nemůže,“ řekne si většina čtenářů, ale opak bývá bohužel pravdou. Ne každému se totiž povede vžít při výběru dílu do té správné perspektivy a omylem si pak řeknou o opačný díl.

 

Takže pamatujte na pravidlo: Stranu autodílu vybírat vždy z pohledu řidiče!

Označení stran na dílech

Pokud budete v situaci, kdy máte konkrétní díl v ruce a potřebujete zjistit, na kterou stranu pasuje, poslouží k tomu písmenná zkratka dané strany. Ta se však na dílu většinou uvádí v „rodné“ řeči dané automobilky.

 

Například v češtině (Škoda) tak „L“ znamená levý díl a „P“ pravý. Lišit se to bude logicky u jiných značek a jejich původu: v angličtině a němčině L/R, francouzštině G/D, italštině S/D a tak dále.

 

Indikátory stran se vyskytují i u dílů na podvozku, ovšem vlivem koroze bývají zkratky téměř nečitelné v porovnání s výše zmíněnými díly.V každém případě ale není nad poradu s odborníkem. Pokud si nejste jistí výběrem toho správného autodílu, ozvěte se nám a rádi vám pomůžeme.

Novinka
Uložte si vůz do své garáže!
Více informací