Přejít na produktové menu

Povinná a doporučená výbava auta v ČR 2023

Jste si jistí, že vám v autě nechybí nic z povinné výbavy? A co všechno patří „jen“ do výbavy doporučené? Nenechte se na cestách zaskočit a buďte připravení na každou situaci, která vás může na silnicích potkat. V tomto článku zjistíte, bez čeho se neobejdete a co by například nemělo chybět ve vaší autolékárničce. Povinná a doporučená výbava auta v ČR 2023

Povinná výbava v Česku

Co nesmí chybět v povinné výbavě automobilu v Česku?

Povinná výbava auta:

Doporučená výbava auta:

Co musí být v autolékárničce

Každá autolékárnička by se měla prodávat v kompletní sestavě. Pozor si dejte snad jen na to, aby odpovídala nejnovější vyhlášce z roku 2018. Autolékárnička by měla obsahovat tyto předměty:

  • obvaz s polštářkem
  • obvaz se dvěma polštářky
  • hladká náplast (cívka)
  • škrticí obinadlo
  • nůžky
  • izotermická fólie
  • latexové rukavice

Reflexní vesta

Každé vozidlo musí být vybavené reflexní vestou. Ta by měla splňovat jednu z norem ČSN EN 471 nebo EN ISO 20471:2013. I když je povinná pouze pro řidiče, je dobré mít v autě vesty i pro spolujezdce. Vestu uložte na snadno dostupné místo, abyste ji měli v případě potřeby hned po ruce, protože byste si ji měli obléct už při vystupování z auta. Pokud bude reflexní vesta uložená například v kufru, riskujete zbytečné nebezpečí při jejím vyndávání.

Výstražný trojúhelník

V případě dopravní nehody nebo zastavení vozidla kvůli poruše je u sebe důležité mít výstražný trojúhelník, který je součástí povinné výbavy vozidla. Trojúhelník slouží k označení odstaveného auta a upozornění ostatních řidičů na přítomnost vašeho vozidla. Je důležité umístit trojúhelník tak, aby byl dobře viditelný pro ostatní řidiče

 

Na běžných silnicích by měl být umístěný alespoň 50 metrů za vozidlem nebo překážkou. Pokud se nacházíte na dálnici, umístěte trojúhelník minimálně 100 metrů za vozidlo nebo překážku. Těmito způsoby zajistíte, že ostatní řidiči si vás všimnou včas a stihnou přizpůsobit svou jízdu.

Povinná výbava v zahraničí

Povinná výbava auta se v zahraničí liší podle jednotlivých zemí a jejich předpisů. Podrobný přehled najdete v tomto článku.


Novinka
Uložte si vůz do své garáže!
Více informací