Přejít na produktové menu

article

Použité originální autodíly a nové díly z druhovýroby: cena je podobná, kvalita nesrovnatelná

Když jde o opravu nebo údržbu vašeho auta, volba správných náhradních dílů je klíčová. Majitelé vozů však stále často žijí v mylné představě, že nový díl z druhovýroby (neoriginální díl) má lepší kvalitu než již použitý originální díl. Realita je však jinde. Blatníky, dveře, kapoty nebo světla, u všech nejvyhledávanějších autodílů poznáte rozdíl v kvalitě už během několika měsíců používání. V tomto článku se podíváme podrobněji na obě strany mince a srovnáme výhody těchto dvou možností. Použité originální autodíly a nové díly z druhovýroby: cena je podobná, kvalita nesrovnatelná

Co jsou originální autodíly

Originální autodíly jsou výrobky, které jsou vyrobeny přímo automobilovými výrobci nebo jejich dodavateli. Jsou to díly, které splňují přesné specifikace a standardy daného výrobce. Tyto díly jsou navržené tak, aby se přesně hodily k danému typu vozidla a zajišťovaly optimální výkon a spolehlivost. Jejich kvalita a životnost jsou obvykle vyšší než u dílů z druhovýroby.

Co jsou díly z druhovýroby

Díly z druhovýroby jsou náhradní díly, které neprodukují samotné automobilky, ale jiné společnosti. Tyto díly se často vyrábějí jako levnější alternativa k originálním dílům. Existují různé stupně kvality dílů z druhovýroby, ve většině případů ale vykazují nižší kvalitu a kratší životnost než originály.

 

Srovnání

Důležitá je především kvalita dílů. Životní cyklus originálních dílů je mnohem delší než u dílů z druhovýroby. Existuje mnoho příkladů, jako jsou blatníky, kdy staré originální díly stále fungují bez problémů, zatímco díly z druhovýroby začnou rezavět klidně i po několika měsících používání. Dalším příkladem jsou světla – originální světlomety svítí lépe, přesněji, nežloutnou a jsou obecně kvalitativně lepší, což se také projevuje na bezpečnosti vozidla.

Nejvyhledávanější jsou zejména přední části auta – světla, kapoty, blatníky nebo nárazníky. Právě tyto součásti se nejčastěji nahrazují levnějšími díly z druhovýroby.

Ceny

Cenové srovnání zmiňovaných variant si můžeme ukázat na světlech. Pokud jde o nové originální díly, světlomet může stát zhruba 30 tisíc korun, zatímco druhovýroba nabízí stejný díl za 2 tisíce korun. Aby byl prodejce použitých dílů s touto cenou konkurenceschopný, musí i u použitého originálního dílu držet cenu kolem 2 tisíc korun. 

Nové díly z druhovýroby přitom mají často mnohem nižší kvalitu než použitý originál, svítí špatně a mají různé další nedostatky – nedají se správně nastavit, svítí do vzduchu nebo mimo silnici a zákazníci je nezřídka vracejí. Přesto lidé většinou preferují levnější možnost, aniž by si uvědomovali rozdíl ve kvalitě, který je ve finále přijde dráž.

Spotřební díly

Jinak je tomu u spotřebních dílů, jako jsou vzduchové či palivové filtry, pojistky, brzdové destičky apod. Originály těchto dílů nelze prodávat použité, a proto v nabídkách prodejců najdete jen dražší nové originály nebo levnější varianty z druhovýroby. I v tomto případě však platí stejný předpoklad kvality jako u výše popisovaných autodílů.