Přejít na produktové menu

Porouchalo se vám na cestách auto? Těchto 5 věcí vás dostane z takřka každé šlamastiky

Po ruce vždy mějte reflexní vestu, výstražný trojúhelník a číslo na asistenční službu pojišťovny, u které máte uzavřené povinné ručení. Mnoho situací však vyřešíte svépomocí – například výměnu kola zvládnete jedna dvě. Porouchalo se vám na cestách auto? Těchto 5 věcí vás dostane z takřka každé šlamastiky

Snad každý se někdy setká s poruchou vozidla. Platí pravidlo, že kdo je připraven, není překvapen – situaci pak vyřešíte mnohem rychleji a s menším stresem.

Jak při poruše vozidla postupovat

Nejprve odstavte auto na pravé straně vozovky, co nejblíže ke krajnici. Poté vypněte motor a zapněte výstražná světla. Následně oblečte reflexní vestu, kterou již máte připravenou v přihrádce ve dveřích. Teprve pak vystupte z vozu a umístěte výstražný trojúhelník ve vzdálenosti alespoň 50 metrů za vozidlem na běžné komunikaci nebo minimálně 100 metrů na dálnici. Poté se můžete pustit do opravy nebo zavolat odtahovou službu.

Pokud je situace nepřehledná a provoz hustý, do opravy vozu se nevrhejte a zavolejte policii, která pomůže s řízením dopravy.

1.Náhradní pneumatika

Mezi nejčastější poruchy patří defekt kola. Ten vyřešíte snadnou výměnou pneumatiky. Rezervní pneu patří do povinné výbavy vozidla, v kufru by vám tedy neměla chybět. V rezervním kole pravidelně kontrolujte tlak, ať je vždy připravené do akce. Pokud budete potřebovat náhradní pneumatiku dokoupit, soustřeďte na to, ať má stejný vzorek i disk jako zbývající kola, a plně je tak nahradí.

2.Dojezdové kolo

Další variantou je nákup dojezdového kola. Je levnější než klasické pneu, má o něco menší rozměry a nižší hmotnost, a slouží proto opravdu pouze na dojezd v rychlosti maximálně 80 km/h. Jedná se o dočasné a provizorní řešení, výměně pneumatiky se stejně nevyhnete.

3.Nůžkový hever

Aby na vás vozidlo při opravě nespadlo, zajistěte ho umístěním nůžkového heveru pod auto. Pro ještě větší stabilitu můžete pod hever položit kus dřeva. Umístění heveru si zkontrolujte v manuálu k vozidlu, vyhnete se tak případnému poškození rámu auta.

4.Klíč na kola

Při výměně kola nejprve sejměte poklici a poté povolte šrouby otáčením klíče proti směru hodinových ručiček. Jakmile je vyndáte, můžete kolo sundat, vyměnit a šrouby opět nasadit a dotáhnout. Celá akce nemusí zabrat více než 15 minut.

5.Tažné oko

Velmi praktické je mít ve výbavě také tažné oko a lano, zejména v zimě, pokud míváte potíže se startováním. Pokud budete mít vlastní oko a lano, můžete se nechat odtáhnout například známým a nemusíte čekat hodiny na odtahovou službu.

Asistenční službu máte v rámci povinného ručení

Snad každá pojišťovna nabízí k povinnému ručení některé asistenční služby zdarma. Za nadstandardní služby si pak můžete připlatit. V případě poruchy proto zavolejte na asistenční linku své pojišťovny a informujte se, jak vám můžou pomoci.


Novinka
Uložte si vůz do své garáže!
Více informací