Přejít na produktové menu

Patříte mezi řidiče, co v zimě nezapínají v autě klimatizaci? Na jaký malér si tím můžete zadělat?

Klimatizace nepatří jen do horkých letních dní. V zimě vás zbaví vlhkosti v interiéru a pomáhá také odmlžovat okna. Tím hlavním důvodem, proč používat klimatizaci celoročně, je ale kompresor. Jinak totiž riskujete jeho zadření a oprava se vám může nehezky prodražit. Patříte mezi řidiče, co v zimě nezapínají v autě klimatizaci? Na jaký malér si tím můžete zadělat?

Když se řekne klimatizace, představíte si cestu na dovolenou po rozpálené dálnici a úlevu, kterou vám klima přinese? V té chvíli není o přínosech klimatizace pochyb. Méně lidí už však ví, že klimatizaci se vyplatí zapínat také uprostřed zimy. Kromě toho, že přístroj reguluje teplotu, snižuje také vlhkost v interiéru a přispívá k daleko rychlejšímu odmlžení oken. Pokud naopak klimatizaci přes zimu zapomenete používat, může se dokonce stát, že vás pak v létě na té rozžhavené dálnici nechá ve štychu.

Kompresor klimatizace se při nečinnosti může zadřít

Aby v klimatizaci vznikal dostatečný tlak, neobejdete se bez kompresoru. Jedná se o zásadní součástku pro fungování celého klimatizačního systému.

Pro správný chod však potřebuje pravidelné ošetření speciálním olejem. Jenže ono mazivo je rozpuštěné v chladícím systému, a tak jediným způsobem, jak kompresor promazat, je právě zapnutí klimatizace – ideálně každé 2 týdny alespoň na 10 minut. Jinak se může stát, že kompresor vyschne, po zapnutí poběží chvíli nasucho a zadře se. A máte zaděláno na výměnu.

TIP:

Aby klimatizace fungovala skutečně perfektně, před létem vždy proveďte revizi – vyčistěte ji, doplňte chladivo a zkontrolujte těsnění. Jednou za 2 roky pak klimatizaci dopřejte generální servis. Uvidíte, že tato investice se vám vrátí – oprava kompresoru, nebo jeho výměna, je mnohonásobně dražší záležitostí.

Proč klimatizace někdy po zimě zapáchá

Když klimatizaci dlouho nepoužijete, přináší to s sebou ještě jednu nevýhodu – nepříjemný zápach při opětovném zapnutí. Na vlhkém výparníku totiž zůstávají nečistoty, které jsou živnou půdou pro bakterie, houby a roztoče. Vzduch z klimatizace tedy nejenže nevoní, navíc dýcháte všechny nezdravé výpary.

Díky automatické klimatizaci můžete teplotu pustit z hlavy

Instantním řešením pro všechny zapomnětlivce je pak automatická klimatizace. Nemusíte ji totiž zapínat ručně – pouze přednastavíte teplotu a přístroj sám reguluje klima v autě, bez ohledu na roční období. Díky tomu, že je stále zapnutá, je i šetrnější ke kompresoru.

Jak během zimy používat klimatizaci v autě

Klimatizace může snižovat výkon motoru o 5 až 10 koní, čímž drobně roste spotřeba auta. Na druhou stranu bude v autě příjemnější vzduch a optimální teplota. Pokud jsou pro vás nevýhody nepodstatné, používejte klimatizaci každý den klidně i v zimě. A jestli si v chladnějším ročním období vystačíte s větrákem, zapínejte klimatizaci alespoň kvůli promazání kompresoru, a to 1× za 14 dní.


Novinka
Uložte si vůz do své garáže!
Více informací