Přejít na produktové menu

Jak vybrat disky kol? Zajímat vás budou parametry jako rozteč nebo ET

Sháníte nové disky a nechcete šlápnout vedle? Zorientujte se ve značení. Zvládnete to i bez hlubších technických znalostí. Jak vybrat disky kol? Zajímat vás budou parametry jako rozteč nebo ET

Když se podíváte na disk kola, uvidíte znaky a čísla, díky kterým zjistíte, zda je disk kompatibilní s pneumatikou. Zápis může vypadat například takto: 5 ½ J x 15 H2 ET37, 5×100. Co napoví?

Rozteč kol

  • 5 ½ J x 15 H2 ET37, 5×100

Rozteč (PCD) udávají poslední dvě čísla. Značení říká, že tento disk je vhodný na kola s 5 šrouby o průměru středové kružnice 100 milimetrů.

TIP: Jak se měří rozteč kol?

Jelikož rozteč je průměr, stačí natáhnout metr od středu kola k prvnímu šroubu a vzdálenost vynásobit dvěma.

ET kola

  • 5 ½ J x 15 H2 ET37, 5×100

Číslo ET označuje zális disku neboli odsazení středové roviny udávané v milimetrech. Existují 3 varianty – záporné, nulové a kladné číslo ET. Pokud byste zvolili špatné disky, může dojít k poškození vozidla, při výběru proto buďte extra pečliví.

Patka disku

  • 5 ½ J x 15 H2 ET37, 5×100

Profil patky disku určuje tvar okraje – podle vyztužení hrby (=humpy). Každý sedí na jiný typ pneumatiky. Existují tyto varianty: H (hrb), H2 (dvojitý hrb), FH (plochý hrb), FH2 (dvojitý plochý hrb), CH (kombinovaný hrb), EH2 (rozšířený hrb), EH2+ (dodatečný hrb). Nejčastěji se setkáte s profilem H2, čili diskem s podvojným humpem.

Tady si dejte pozor na chyták – na pneumatice můžete najít označení H3, nesouvisí však s profilem patky disku, jedná se o homologaci EU.

Průměr disku

  • 5 ½ J x 15 H2 ET37, 5×100

Číslo udává průměr disku v palcích. Při přepočtu na centimetry jej vynásobte ×2,54. Tento disk má tedy průměr 38,1 centimetrů čili 381 milimetrů.

Výška patky disku

  • 5 ½ J x 15 H2 ET37, 5×100

Setkat se můžete se značením: A, B, D, E, F, G, H, J, JJ, P, K, S, T, V a W. Klasické osobní vozy mívají nejčastěji patku J, případně B. Dejte si pozor na záměnu a vždy sáhněte po disku kompatibilním s pneu, vyhnete se tak poškození auta.

Šířka disku

  • 5 ½ J x 15 H2 ET37, 5×100

Také šířka disku je udávána v palcích. Když číslo vynásobíte ×2,54, dostanete se na šířku 13,97 centimetrů neboli 139,7 milimetrů.

Podívejte se do velkého technického průkazu

Veškeré parametry disků naleznete ve velkém technickém průkazu. Někdy se však může stát, že jste na autě měnili kola a nemáte je zapsaná v technickém průkazu – v takovém případě samozřejmě vybírejte disky podle kol, která na voze skutečně máte.

Dejte si však pozor – kola nezapsaná v průkazu mohou být důvodem, že váš vůz neprojde technickou kontrolou a při silniční kontrole vám policie může odebrat technický průkaz. Tomu se však vyhnete, když vezmete typový list a kola necháte do techničáku zapsat.

Špičkové disky za skvělou cenu? Jde to!

Zcela nové disky mohou být investicí, pod kterou se pořádně prohnete. U nás však můžete vybírat také z již použitých disků v perfektní kondici. A jelikož víme, že estetika je důležitá, vypadají jako nové.

 

 


Novinka
Uložte si vůz do své garáže!
Více informací