Přejít na produktové menu

Jak se nespálit u nákupu použitých pneumatik? Vyhněte se těmto chybám

Možná vás až překvapí, kolik lidí kupuje pneumatiky naslepo. Že mezi ně patřit nechcete? Pročtěte si tipy, na co se zaměřit – od viditelného poškození, přes hloubku dezénu až po stáří pneumatik. Jak se nespálit u nákupu použitých pneumatik? Vyhněte se těmto chybám

Zatímco jeden tábor řidičů jezdí zásadně na použitých pneumatikách, druzí tvrdí, že to není bezpečné a ve výsledku stejně neušetříte.

Přišel čas výměny pneumatik a rádi byste ušetřili?

Investice do nových pneu provětrá peněženku, takže se není co divit, že mnoho lidí kupuje ojeté pneumatiky. Jsou totiž levnější – v některých případech až o 80 %. Někdy může jít o skvělou koupi, jindy ne.

Nevýhodou je, že o použitých pneumatikách můžete vědět jen málo informací – netušíte například, jak byly skladovány, což je významný faktor životnosti. Přesto se spálit nemusíte. Raději než na inzertní portály se však spolehněte na prodejce, kterému věříte a který vám o pneumatikách poskytne dostatek pravdivých informací. Solidní firma ani nedá špatné pneumatiky do prodeje – na spokojených zákaznících a vlastní prestiži jí totiž záleží více než na jednorázovém zisku.

Podle čeho vybírat ojeté letní a zimní pneumatiky

Faktem je, že nákup pneumatik je citlivou záležitostí. Jsou nesmírně důležité pro bezpečnost jízdy, ostatně představují jediný přímý kontakt vozidla s vozovkou. Přesto se není třeba ojetých pneu bát, často jsou ve skvělém stavu, jen se při výběru nesmíte nechat napálit.

  • Pozor na poškozené kusy

Jasnou stopkou je jakékoliv poškození pneumatiky. Pokud prodejce přizná defekt nebo si sami všimnete něčeho podivného, ruce pryč.

  • Rovnoměrné opotřebení

Pneumatiky kupujte ideálně v sadě po 4 a zkontrolujte si, že opotřebení je rovnoměrné. Testy ukázaly, že různé opotřebení pneu – například 2 nové a 2 použité – zvyšuje pravděpodobnost smyku na mokré silnici.

  • Stejné rozměry pneu

Vás by to možná nenapadlo, ale mnoho řidičů si objedná pneumatiky v rozdílných rozměrech a pak se diví. Myslete na to a vyvarujte se podobných zbytečných chyb.

  • Stejný výrobce

Všechny pneumatiky by měly být od stejného výrobce. I to totiž určuje jejich vlastnosti, a když se bude každé kolo chovat na vozovce trochu jinak, sníží se bezpečnost jízdy.

  • Kvalita

Rozdíly jsou také mezi samotnými pneumatikami. Sahejte proto po prověřených výrobcích – máte vyšší šanci, že kvalita pneu zůstane zachována i po mnoha najetých kilometrech.

Proč by vás měla zajímat hloubka dezénu pneumatik

Hloubka dezénu – čili vzorku pneumatik – by měla být u letních gum alespoň 1,6 milimetrů a u zimních nejméně 4 milimetry. Měřák koupíte na každé benzínce. Nejlépe uděláte, když se na použité pneu zajedete podívat osobně a vzorek změříte. Pokud nakupujete online, zkontrolujte hloubku dezénu doma a případně se nebojte pneumatiky vrátit.

Na stáří pneumatiky záleží

Pneumatika se opotřebovává i pokud leží v garáži – mění se totiž vlastnosti gumy. Platí proto pravidlo, že nejlepší je kupovat ojeté pneumatiky ne starší 3 let. Nad 5 let stáří si nákup raději pořádně rozmyslete.


Novinka
Uložte si vůz do své garáže!
Více informací