Přejít na produktové menu

Jak se nespálit u nákupu použitých pneumatik? Vyhněte se těmto chybám

Možná vás až překvapí, kolik lidí kupuje pneumatiky naslepo. Že mezi ně patřit nechcete? Pročtěte si tipy, na co se zaměřit – od viditelného poškození, přes hloubku dezénu až po stáří pneumatik. Jak se nespálit u nákupu použitých pneumatik? Vyhněte se těmto chybám

Zatímco jeden tábor řidičů jezdí zásadně na použitých pneumatikách, druzí tvrdí, že to není bezpečné a ve výsledku stejně neušetříte.

Přišel čas výměny pneumatik a rádi byste ušetřili?

Investice do nových pneu provětrá peněženku, takže se není co divit, že mnoho lidí kupuje ojeté pneumatiky. Jsou totiž levnější – v některých případech až o 80 %. Někdy může jít o skvělou koupi, jindy ne.

Nevýhodou je, že o použitých pneumatikách můžete vědět jen málo informací – netušíte například, jak byly skladovány, což je významný faktor životnosti. Přesto se spálit nemusíte. Raději než na inzertní portály se však spolehněte na prodejce, kterému věříte a který vám o pneumatikách poskytne dostatek pravdivých informací. Solidní firma ani nedá špatné pneumatiky do prodeje – na spokojených zákaznících a vlastní prestiži jí totiž záleží více než na jednorázovém zisku.

Podle čeho vybírat ojeté letní a zimní pneumatiky

Faktem je, že nákup pneumatik je citlivou záležitostí. Jsou nesmírně důležité pro bezpečnost jízdy, ostatně představují jediný přímý kontakt vozidla s vozovkou. Přesto se není třeba ojetých pneu bát, často jsou ve skvělém stavu, jen se při výběru nesmíte nechat napálit.

  • Pozor na poškozené kusy

Jasnou stopkou je jakékoliv poškození pneumatiky. Pokud prodejce přizná defekt nebo si sami všimnete něčeho podivného, ruce pryč.

  • Rovnoměrné opotřebení

Pneumatiky kupujte ideálně v sadě po 4 a zkontrolujte si, že opotřebení je rovnoměrné. Testy ukázaly, že různé opotřebení pneu – například 2 nové a 2 použité – zvyšuje pravděpodobnost smyku na mokré silnici.

  • Stejné rozměry pneu

Vás by to možná nenapadlo, ale mnoho řidičů si objedná pneumatiky v rozdílných rozměrech a pak se diví. Myslete na to a vyvarujte se podobných zbytečných chyb.

  • Stejný výrobce

Všechny pneumatiky by měly být od stejného výrobce. I to totiž určuje jejich vlastnosti, a když se bude každé kolo chovat na vozovce trochu jinak, sníží se bezpečnost jízdy.

  • Kvalita

Rozdíly jsou také mezi samotnými pneumatikami. Sahejte proto po prověřených výrobcích – máte vyšší šanci, že kvalita pneu zůstane zachována i po mnoha najetých kilometrech.

Proč by vás měla zajímat hloubka dezénu pneumatik

Hloubka dezénu – čili vzorku pneumatik – by měla být u letních gum alespoň 1,6 milimetrů a u zimních nejméně 4 milimetry. Měřák koupíte na každé benzínce. Nejlépe uděláte, když se na použité pneu zajedete podívat osobně a vzorek změříte. Pokud nakupujete online, zkontrolujte hloubku dezénu doma a případně se nebojte pneumatiky vrátit.

Na stáří pneumatiky záleží

Pneumatika se opotřebovává i pokud leží v garáži – mění se totiž vlastnosti gumy. Platí proto pravidlo, že nejlepší je kupovat ojeté pneumatiky ne starší 3 let. Nad 5 let stáří si nákup raději pořádně rozmyslete.


Další články

Prémiová paliva: jaký mají vliv a vyplatí se je tankovat?

Prémiová paliva: jaký mají vliv a vyplatí se je tankovat?

Šofér stojí před stojanem, přešlapuje a váhá. Měl by natankovat klasické palivo, na které jezdí už roky, nebo tentokrát sáhnout hlouběji do kapsy a zkusit…

Číst článek
Druhy světel u auta a v jakých případech je používat

Druhy světel u auta a v jakých případech je používat

Od roku 2006 je v Česku povinné mít rozsvícená světla u auta i přes den. Druhů světel ale najdeme víc než jen klasická potkávací. V závislosti na aktuální…

Číst článek
Jak poznat špatný alternátor v autě? Sledujte chování kontrolky

Jak poznat špatný alternátor v autě? Sledujte chování kontrolky

Co je alternátor a jak funguje? Jak poznat, když se rozbije? Jaké poruchy jsou nejčastější? A co signalizuje kontrolka? Odhalte potíže s alternátorem včas…

Číst článek
Autem nově i bez dokladů. Jak se mění povinnost řidiče v roce 2024?

Autem nově i bez dokladů. Jak se mění povinnost řidiče v roce 2024?

„Dobrý den, vaše doklady, prosím!“ Tak tuto otřepanou větu už byste při silniční kontrole nově slyšet neměli. Od 1. ledna 2024 totiž platí novela silničního…

Číst článek
Potřebujete rychlost, nebo nosnost? Jak vybrat letní pneumatiky

Potřebujete rychlost, nebo nosnost? Jak vybrat letní pneumatiky

Nejsou povinné, ale vyplatí se. Správně vybrané letní pneumatiky zaručují vyšší bezpečnost, přináší pohodlnější jízdu a dlouho vydrží. Nabídka pneumatik je…

Číst článek
Větší bezpečnost i úspora, výměna zimních pneumatik se vyplatí

Větší bezpečnost i úspora, výměna zimních pneumatik se vyplatí

Stromy v Česku už pomalu ženou do květu, těžké kabáty nahrazují tenké bundy, po sněhu ani památky. Pro motoristy to znamená jediné, začíná hlavní sezona.…

Číst článek
Novinka
Uložte si vůz do své garáže!
Více informací