Přejít na produktové menu

Jak prodloužit životnost automatické převodovky? Vyhněte se těmto nešvarům

Aby automatická převodovka vašeho auta vydržela co nejdéle, stačí se držet několika jednoduchých pravidel. Jakých? Podívejte se na nejčastější chyby řidičů a neopakujte je. Jak prodloužit životnost automatické převodovky? Vyhněte se těmto nešvarům

Zatímco dříve nebyl automat v Čechách tolik rozšířený, dnes s ním jezdí i mnoho jeho dřívějších odpůrců. Automatická převodovka totiž znamená konec neustálému přeřazování v kolonách i větší pohodlí při dlouhých jízdách.

Jak funguje automatická převodovka

Převodovka – manuální i automatická – přenáší sílu z motoru na hnací kola. Zatímco manuál je ovládaný ručně, automatická převodovka řadí za vás.

Moderní automaty dokonce nemají ani pedál spojky, vystačíte si s pákou, která má několik režimů:

  • (D) drive – jízda vpřed
  • (R) reverse – zpátečka
  • (N) neutrál – vyřazení převodovky
  • (P) park – parkovací poloha

Jakých tří nejčastějších chyb se řidiči dopouštějí, a ničí tak automatickou převodovku?

1.Vyřazování do neutrálu

Automatická převodovka má jízdu především usnadňovat. Před vyjetím proto stačí zařadit do režimu D a až do konce jízdy nemusíte na páku takřka sahat. Mnoho řidičů zvyklých na manuál však například na semaforech vyřazuje na neutrál. To je zbytečné, a pro automatickou převodovku navíc škodlivé – zvláště když zapomenete, že jste v režimu N a sešlápnete plyn.

Při stání v koloně pak rozhodně nedávejte ruční brzdu v režimu D nebo R – máte totiž stále zařazenou rychlost. Raději přepněte na parkovací režim P (klidně v kombinaci s ruční brzdou) nebo motor na chvíli zhasněte.

2.Výměna oleje v automatické převodovce

Opusťte rozšířený mýtus, že olejová náplň v automatické převodovce je celoživotní. Abyste maximalizovali její životnost, ideální interval pro výměnu oleje je každých 50 až 100 tisíc najetých kilometrů. Pokud jezdíte pravidelně krátké vzdálenosti, olej můžete měnit již po 20 tisících kilometrech.

Při výměně oleje je důležitý také proplach a zapomínat byste neměli ani na výměnu filtrů. Mnohé automatické převodovky mají dokonce 2 filtry – k prvnímu se dostanete snadno při výměně oleje, pro přístup k druhému je však třeba skříň mnohdy i vymontovat z vozidla. Přesto filtr nepodceňujte, jeho výměna životnost zaručeně prodlouží.

3.Ignorace drobných závad

Začal vám vůz při jízdě cukat? Nebo pozorujete jinou náhlou změnu v chování převodovky? Do servisu vyrazte co nejdříve. Ignorace problému může vést k prodražení celé opravy, nebo dokonce generální opravě či výměně automatické převodovky.

Vydrží automatická převodovka doživotně?

Záleží, jak dlouho chcete jezdit. Se správnou péčí vám převodovka může vydržet klidně 300 tisíc kilometrů, což zpravidla odpovídá 10 letům v provozu. Údaj je však orientační a životnost ovlivníte tím, jak se k převodovce chováte. A co dělat, když je automatická převodovka již za zenitem? Podívejte se na nabídku našich náhradních dílů – ve skvělém stavu a za příjemné ceny.


Novinka
Uložte si vůz do své garáže!
Více informací