Přejít na produktové menu

Nepodceňujte hodnotu bouraných aut, mohou ukrývat poklady

Vypadá to jako banální dopravní nehoda. Nezkušený řidič třeba špatně odhadne vzdálenost při vyjíždění z parkovacího místa a je to.  Zdá se, že půjde o opravu za maximálně za pár tisíc korun. Jenže pak od pojišťovny přijde nekompromisní vyjádření: totální škoda. Řada řidičů nad svým autem v tu chvíli zlomí hůl, ale nezoufejte. I havarované auto může mít totiž nemalou hodnotu. Nepodceňujte hodnotu bouraných aut, mohou ukrývat poklady

I když už třeba ojetý vůz sám o sobě žádného nového zákazníka nepřiláká, pod jeho plechy se může ukrývat malý poklad. Samotné autodíly jsou totiž žádaným zbožím, a tak někdy i vozidlo, u kterého to s prodejem vypadá beznadějně, dokáže svého majitele nakonec mile překvapit.

Záleží samozřejmě na typu vozidla a na jeho stáří. Důležitý je celkový stav auta a jestli skutečně nedošlo při nehodě k vážnému poškození součástek automobilu. Vyplatí se ale nabourané auto k odkupu dílů nabídnout. Jak se říká, za zeptání člověk nic nedá, pokud má ale jen trochu štěstí, může nakonec z auta, kterého by se jinak zbavil, získat i příjemné částky. Výjimkou nejsou výkupy ani za vyšší desítky tisíc korun.

 

Nebojte se zavolat

Nejjednodušší cesta je přímo kontaktovat specialistu na prodej autodílů. Slovo specialista je na místě. S díly z havarovaných vozů totiž nemůže podle zákona pracovat každý. Na rozpoznání bezpečných součástek jsou potřeba znalosti i zkušenosti a ty mohou nabídnout jen experti. 

U specialistů budete mít jistotu, že na telefonní lince narazíte na odborníka, který vám poradí a rovnou vám řekne, jaké má vaše auto potenciál. Pravděpodobně bude chtít znát kód VIN, který najdete ve velkém i malém technickém průkazu, případně přímo na autě.

Pokud se v automobilech příliš nevyznáte, nemusíte se tak bát, že nebudete umět zodpovědět některé otázky. Pod kódem VIN je totiž vedený kompletní životopis vašeho vozu. Odborník se díky němu okamžitě na dálku zorientuje v tom, co vaše auto ukrývá.

A nabídka může být překvapivě pestrá. Z automobilu se dá využít vlastně skoro všechno. Mimořádně cenný je samozřejmě motor, ten profesionální prodejci běžně nabízejí za desítky tisíc korun. Není to ale jediný „exkluzivní“ díl.

 

Prodat se dá skoro všechno

V řádu desítek tisíc korun se pohybují třeba také ceny převodovek, turbodmychadel, katalyzátorů. Vzdávat by se ale neměl ani ten, kdo ví, že jeho auto už má něco za sebou. Třeba jen za světla, ale i sedačky nebo palubní desky, se dají ve výsledku získat tisíce korun.

Nejsou to jen havarované vozy, které mohou mít překvapivě vysokou hodnotu. V posledních letech totiž strmě stoupá zájem o veterány. A společně se zájmem rostou i ceny. Některé velmi vzácné kusy pozná skutečně jen expert a pokud je náhodou najdete v perfektním stavu zapomenuté ve stodole, máte na pár let vystaráno. Takové štěstí má sice málokdo, slušné peníze se ale dají vydělat i na starém autě, které vypadá, že už se hodí tak maximálně na vrakoviště. Může v sobě totiž ukrývat hodnotné součástky, které shánějí sběratelé z celého světa na renovaci svých historických kousků.


Novinka
Uložte si vůz do své garáže!
Více informací