Přejít na produktové menu

Malá nehoda a hromada otázek. Jak řešit ťukanec

Každý doufá, že se tomu při řízení vyhne. Jenže bourání je s motorismem spojené už od jeho počátků. Jen v loňském roce v Česku došlo k 94 945 dopravním nehodám. Dobrou zprávou je, že drtivá většina z nich se obešla bez zranění. Řečí čísel: 78 procent dopravních nehod v loňském roce odnesly jen plechy. I poničený lak ale umí vystresovat, zvlášť když řidič neví, co si v takové situaci počít. Malá nehoda a hromada otázek. Jak řešit ťukanec

Obecně platí, že policisté nemají povinnost jezdit ke každé dopravní nehodě. Ideální je situace, když nedojde k závažným škodám jak na zdraví, tak na majetku a oba řidiči se dokážou domluvit, kdo za kolizi mohl. V praxi ale obecná pravidla mohou způsobit spíš víc škody, než užitku a je dobré mít na paměti, že jsou situace, kdy je potřeba přivolat policistu i k banálním nehodám.

Kdy musím k nehodě volat policii

Zákon říká, že policii je nutné volat, pokud dojde ke škodě vyšší než 200 tisíc korun. To je ale dost zrádné pravidlo. Obzvlášť, pokud řidič poškodí třeba exkluzivní sportovní vůz, u kterého pomalu jen otevření kapoty v autoservisu vyjde na několik desítek tisíc korun. Pokud si tedy řidič není jistý, je možné vždy na linku 158 zavolat a dopravní nehodu s policií zkonzultovat. Operátor na lince pak vyhodnotí, jestli je asistence policistů nutná.

Přítomnost policie je ale nezbytná i v dalších případech bez ohledu na dvousettisícové pravidlo. Například pokud je při nehodě způsobená škoda ještě někomu dalšímu. Auto může mít třeba jen ulomené zrcátko, nebo rozbité světlo, pokud ale jeden z účastníků nehody skončí v plotě domu u silnice, musí na místo přijet policista.

Policisty musejí řidiči na místo zavolat také v případech, kdy dojde k poškození silnice, nebo značení. Logicky je nutná jejich přítomnost také pokud se stane trestný čin a volají se i v případě, kdy se řidiči nedokážou dohodnout, kdo nehodu způsobil.

 

Kdo platí škodu při dopravní nehodě

Pokud je s dalším řidičem rozumná řeč, je ideální sepsat s ním na místě záznamový arch o nehodě. Pojišťovny doporučují vozit ho s sebou při každé jízdě třeba uložený v kaslíku pod palubní deskou. Přesný vzhled dokument nemá. Na internetu najdete různé varianty, a i když jejich podoba může být hodně rozdílná, pojišťovně by většina z nich měla stačit. Důležité je, aby formulář obsahoval:

·       místo a čas dopravní nehody

·       identifikaci všech účastníků a jejich vozidel

·       popis příčiny, průběhu a následků

 

Pokud vám druhý řidič nechce sdělit údaje o sobě a o vozidle, porušuje tím zákon. V takovém případě je potřeba zavolat policii.

Důležité je hlavně dohodnout se na tom, kdo dopravní nehodu způsobil. Škoda na vozidle poškozeného je totiž hrazena z povinného ručení viníka. Ten naopak může dostat peníze od pojišťovny pouze pokud má havarijní pojištění.


Novinka
Uložte si vůz do své garáže!
Více informací