Přejít na produktové menu

Jak vyměnit přední nebo zadní světlo u auta a neztratit čas ani nervy?

Připravte si rukavice, šroubovák... a to je vlastně všechno. Výměnu světlometu zvládnete i bez profesionálního autoservisu. A jak nový světlomet vybrat? Skvěle posloužit můžou i použité díly. Vidíte v noci za jízdy hůře na cestu? Pak máte nejspíše poškrábané, zažloutlé či prasklé světlomety. Co s nimi, aby byla jízda opět bezpečná pro vás i jiné řidiče? Jak vyměnit přední nebo zadní světlo u auta a neztratit čas ani nervy?

Prasklé světlomety vyhoďte, poškrábané můžete opravit

Zcela nová přední nebo zadní světla do auta můžou pěkně provětrat peněženku. Potěší vás, že i stará světla jde vyčistit, přebrousit a vyleštit – tak aby fungovala a vypadala opět jako nová. Ještě jednodušší je pak sáhnout po již použitých dílech, které pořídíte za pár korun. V případě prasklého světlometu, například po dopravní nehodě, se ale bez výměny neobejdete.

Kdy vyměnit světla u nového vozu

U starších vozů vás nejspíše nepřekvapí, když se světlomety mlží. Nicméně lehký opar je běžným jevem také u zcela nových modelů vozů.

Světla totiž nejsou uzavřená – nachází se v nich drobné větrací otvory, kterými dovnitř proniká vlhkost z okolního vzduchu. Pokud se vám tedy světla mlží jen občas, zpravidla když teploty klesnou pod 9 °C nebo když vyjedete z myčky, a do několika kilometrů opar zmizí, nemusíte si dělat starosti. Pokud však uvnitř světlometu pára kondenzuje a dochází ke vzniku stojaté vody, je čas světlomety pořádně zkontrolovat, mohou být prasklé.

Instalaci nových světel zvládnete i sami v garáži

Přemýšlíte, zda vyrazit do servisu? Vyhrňte si rukávy, s výměnou světlometů si hravě poradíte. Postup se může lišit dle typu vozu.

1.Nákup světlometů

Vybírat tedy můžete ze zcela nových nebo již použitých dílů od prověřeného prodejce. Světlomety se liší tvarem i způsobem uložení, pořizujte je proto vždy na svůj model vozu.

2.Odpojení kabeláže

Jelikož žárovky ve světlech jsou konektory připojené ke kabeláži, jako první sundejte zadní kryt světlometů, kabely odpojte a ideálně také vyjměte žárovky.

3.Demontáž

Systém uchycení se může lišit dle typu vozu. Nejčastěji jsou světlomety uchyceny šrouby v horní a zadní části. Nejprve povolte a vyjměte horní šrouby, poté odšroubujte také zadní část světlometu. U některých aut můžete najít šrouby také zboku světla. Se šrouby a světly manipulujte opatrně a v případě zareznutí použijte raději sprej na uvolnění šroubů.

Jakmile zvládnete tento krok, máte v podstatě vyhráno.

4.Vyjmutí světla

Nyní můžete světlo vyndat. Mělo by to jít lehce. Postupujte opatrně, pokud se světlomet zasekne, zkontrolujte, zda jste nezapomněli povolit nějaké šrouby.

5.Výměna za nový kus

Nakonec vás čeká to samé, jen v opačném pořadí. Nový světlomet zasuňte, upevněte a připojte kabeláž i žárovky. Jakmile světlo seřídíte, můžete vyrazit do silničního provozu.

Osvětlení vozidla nepodceňujte

Proč vyměnit světlomety, když to vlastně ještě není tak hrozné? Nejenže budete mít lepší a jasnější výhled na cestu před sebou – v noci, šeru, mlze i dešti – navíc budete viditelní také pro ostatní řidiče. Ti na vás tak můžou v případě krizové situace rychleji zareagovat. Funkční světlomety jsou zkrátka důležitým prvkem, díky kterému bude vaše jízda plynulejší, pohodlnější a hlavně bezpečnější.


Novinka
Uložte si vůz do své garáže!
Více informací