Přejít na produktové menu

Jak na bezpečnou výměnu prasklé pneumatiky? Pomohou vám naše 3 tipy

Píchnuté kolo patří mezi časté potíže, které mohou řidiče potrápit. Jak vyměnit pneumatiku? Není to sice žádná věda, ale ne každý přesně ví, jak se při výměně chovat bezpečně a neohrozit sebe ani další účastníky silničního provozu. Jak na bezpečnou výměnu prasklé pneumatiky? Pomohou vám naše 3 tipy

Ať už se rozhodnete přivolat pomoc, nebo výměnu zvládnete sami, není od věci znát pravidla, která vás ochrání a zajistí, aby vás ostatní řidiči včas zpozorovali. Přečtěte si naše 3 tipy, kterými byste se měli při výměně pneumatiky řídit.

Tip první: Připravte se předem

Máte v autě všechny potřeby pro výměnu prasklé pneumatiky? Máte k dispozici dojezdové či rezervní kolo, je v dobrém stavu a má dostatečný tlak? Disponujete lepicí sadou, je kompletní? Hodit se vám mohou i pracovní rukavice, baterka, čisticí ubrousky a také ručník. Hever a pákový klíč jsou součástí povinné výbavy.

Tip druhý: Zapněte výstražná světla a zastavte na bezpečném místě

Výstražná světla slouží pro všechny situace, kdy chcete ostatním účastníkům silničního provozu sdělit něco důležitého. Jakmile si všimnete defektu pneumatiky, zapněte výstražná světla dřív, než začnete zpomalovat a hledat místo k zastavení. Ostatní řidiči by tak měli ve vaší blízkosti zpomalit.

S prasklou pneumatikou nejezděte dál, než musíte. Pro bezpečnou výměnu si zvolte dostatečně prostorné, rovné místo, například parkoviště, odstavnou plochu nebo vedlejší silnici. Nikdy nezastavujte přímo u krajnice rušné cesty.

Tip třetí: Postavte výstražný trojúhelník, použijte parkovací brzdu a pusťte se do práce

Po zastavení na bezpečném místě a vypnutí motoru zařaďte jedničku, srovnejte volantem kola a použijte ruční brzdu. Oblékněte si bezpečnostní vestu a poté umístěte výstražný trojúhelník nejlépe 50–100 metrů za vozidlo.

Poté se můžete pustit do výměny či opravy prasklé pneumatiky, nebo vyčkat na přivolanou asistenční službu, pokud si nejste jistí, že výměnu zvládnete sami. Máte-li v autě snímač tlaku v pneumatikách, po opravě vám prozradí, zda je nyní pneumatika správně nahuštěna.

Výměna, kterou nařizuje zákon. Kdy přezout pneumatiky?

Zatímco prasklá pneumatika nebo její defekt potkají řidiče jen párkrát za jejich motoristickou „kariéru“, přezouvání pneumatik ze zimních na letní, a naopak, je pravidelnou zastávkou v kalendáři každého aktivního řidiče. Zimní pneumatiky byste na autě měli mít od 1. listopadu do 31. března. Zákon však zahrnuje několik podmínek. Řeší například to, zda se na komunikaci právě nachází sníh či led nebo jeho výskyt lze předpokládat: v takových případech je zimní obutí nutné.

Pozor – na silnice, které jsou označené dopravní značkou „Zimní výbava“, nepatří letní pneumatiky ani v případě příznivého počasí. Na autě můžete mít také celoroční pneumatiky, ideální především do oblastí s mírnou zimou.

Nyní už víte, jak bezpečně vyměnit pneumatiku. Použijte tipy z našeho článku a výměny se už nemusíte bát.


Novinka
Uložte si vůz do své garáže!
Více informací