Přejít na produktové menu

Na co si dát pozor před STK?

Je to sice starost navíc, ale je to prostě nutné. STK je každoročně strašákem pro miliony českých řidičů. Na druhou stranu zvyšuje nejen bezpečnost na silnicích, ale chrání i zdraví samotných majitelů vozů. Aby automobil STK bez problémů prošel, je dobré se na ni dopředu připravit, ušetříte si tím čas i nervy. Na co si dát pozor před STK?

Zákon hovoří jasně. Každé vozidlo, které je registrované déle než čtyři roky, musí každé dva roky absolvovat STK. Pokud projde, máte na další dvě sezóny vyhráno. Pokud ne, musíte do 30 dnů závady odstranit a nechat vozidlo překontrolovat, což může u závažnějších poruch, vzhledem k čekacím lhůtám autoservisů, znamenat problém. V Česku absolvuje STK každoročně zhruba 3,5 milionu vozidel. Dlouhodobé statistiky ukazují, že obvykle neprojde okolo 6 % z nich. Na většinu potíží se dá přitom připravit předem. Co se tedy vyplatí zkontrolovat?

 

1. Stav brzdového systému

Brzdy jsou základem bezpečnosti, a proto je na STK kontrolována nejen jejich funkčnost, ale i vyváženost na obou stranách vozu. Nerovnoměrný účinek brzd může být důvodem k opakování kontroly. Důležitý je také stav brzdové kapaliny – starší než dva roky ztrácí účinnost, což může brzdy negativně ovlivnit.

2. Únik kapalin

Pokud vám auto “teče”, na STK bude mít pravděpodobně problémy. Únik kapalin naznačuje závadu, která může ohrozit bezpečnost provozu. Například únik brzdové kapaliny může snížit účinnost brzdového systému, což zvyšuje riziko nehody. Stejně tak únik motorového oleje nebo chladicí kapaliny může způsobit přehřátí motoru nebo jeho poškození. Navíc unikající kapaliny mohou znečišťovat životní prostředí, což je další důvod, proč je k získání STK nutné, tuto závadu odstranit.

3. Osvětlení vozidla

Nezapomeňte zkontrolovat funkčnost všech světel – od hlavních světlometů až po osvětlení registrační značky. Na STK nesmí být prasklá žárovka a světlomety musí být správně nastavené, aby neoslňovaly ostatní řidiče a dobře osvětlovaly vozovku.

4. Pneumatiky

Podle zákona musí mít pneumatiky hloubku dezénu alespoň 1,6 mm u letních a 4 mm u zimních pneumatik. Nižší dezén by mohl STK zkomplikovat. Kontroluje se také správný rozměr pneumatik. Ten je uveden v technickém průkazu a pro řidiče je závazný. Špatný rozměr může být důvodem k neudělení STK.

5. Výfukový systém a emise

Výfukový systém prostě musí těsnit, bez toho se neobejdete. Jakýkoliv únik spalin je považován za závadu. Vysoké hodnoty emisí mohou vyžadovat úpravy ve výfukovém systému.

6. Podvozek a nápravy

Podvozek je často náchylný ke korozi, zvláště u starších vozidel, což může být na STK problém. Odstranění rzi před kontrolou může pomoci. Dále je nutné zkontrolovat ložiska a nápravy – jakákoliv vůle v zavěšení kol ovlivňuje bezpečnost a stabilitu vozu.

7. Povinná výbava

Nezapomeňte na povinnou výbavu, která zahrnuje výstražný trojúhelník, kompletní lékárničku, reflexní vestu a rezervní kolo. Mít v autě i rezervní žárovky a pojistky se může vyplatit, pokud by nějaké světlo přestalo během STK fungovat.

8. Dokumenty a pojištění

Na STK si připravte malý technický průkaz, a také ten velký, pokud ho ještě nemáte v digitální podobě. Potřebovat budete i doklad o povinném ručení. Předejdete tím zbytečným komplikacím a případným zdržením na kontrole.

Pečlivá příprava před STK znamená méně starostí, úspěšnou kontrolu, a hlavně bezpečnější vozidlo na silnicích. Téměř každá závada se dá spolehlivě odstranit, pokud máte k dispozici kvalitní náhradní díly od seriózního prodejce. Věnujte vozu před STK chvíli péče – vyplatí se to.


Další články

Jak poznat špatný alternátor v autě? Sledujte chování kontrolky

Jak poznat špatný alternátor v autě? Sledujte chování kontrolky

Co je alternátor a jak funguje? Jak poznat, když se rozbije? Jaké poruchy jsou nejčastější? A co signalizuje kontrolka? Odhalte potíže s alternátorem včas…

Číst článek
Druhy světel u auta a v jakých případech je používat

Druhy světel u auta a v jakých případech je používat

Od roku 2006 je v Česku povinné mít rozsvícená světla u auta i přes den. Druhů světel ale najdeme víc než jen klasická potkávací. V závislosti na aktuální…

Číst článek
Autem nově i bez dokladů. Jak se mění povinnost řidiče v roce 2024?

Autem nově i bez dokladů. Jak se mění povinnost řidiče v roce 2024?

„Dobrý den, vaše doklady, prosím!“ Tak tuto otřepanou větu už byste při silniční kontrole nově slyšet neměli. Od 1. ledna 2024 totiž platí novela silničního…

Číst článek
Jak vyměnit vnitřní i vnější zpětné zrcátko? S trochou šikovnosti to zvládnete raz dva

Jak vyměnit vnitřní i vnější zpětné zrcátko? S trochou šikovnosti to zvládnete raz dva

Máte uražené vnější zrcátko? Prasklo vám u něj sklo? Nebo se vám uvolnilo vnitřní zrcátko? Pusťte se do výměny svépomocí – není to raketová věda a díky návodu…

Číst článek
Prémiová paliva: jaký mají vliv a vyplatí se je tankovat?

Prémiová paliva: jaký mají vliv a vyplatí se je tankovat?

Šofér stojí před stojanem, přešlapuje a váhá. Měl by natankovat klasické palivo, na které jezdí už roky, nebo tentokrát sáhnout hlouběji do kapsy a zkusit…

Číst článek
Jak opravit prasklý nárazník snadno a rychle?

Jak opravit prasklý nárazník snadno a rychle?

Objevili jste prasklinu na předním nebo zadním nárazníku? Ne vždy musíte hned investovat do celého dílu. V tomto článku vám poradíme, jak prasklinu…

Číst článek
Novinka
Uložte si vůz do své garáže!
Více informací